Felsorolni is nehéz, mennyi dolgok köszönhetünk a fekete VHS-kazettáknak. A japán harcművész-mozik egyik markáns alműfaja bizonyára egy szűkebb réteget érdeklő egzotikum maradt volna, ha nincs a filmgyártást demokraziáló, otthoni fogyasztást serkentő videómagnó. A ninja popkulturális fenoménja, a nyomában érkező poszterek és nuncsákók sem lettek volna, ha nincs a Golan-Globus, illetve az őket másoló trash-mozik. Ha meg akarjuk érteni, vidéki vásárokon a Rambo-kés mellett miért lehet még mindig műanyag dobócsillagot kapni, érdemes alámerülni a valódi C-kategóriába, melyhez képes a Cannon filmjei csúcsminőségűek.
Alexander Lou a harmadik vonal sztárja és olyan filmeket adott a világnak, mint Mafia vs. Ninja vagy a Ninja vs. Shaolin. Ezek az opuszok tudtommal még a ninja-divathullám csúcsán sem érték el hazánkat, nem úgy a tajwani harcművész USA Ninja című munkája, mely itthon a Ninja U.S.A.- Ninja invázió égen és földön… címet kapta (itt egy percre álljunk meg és ízlelgessük picit). Már maga a sztori is ütős, hiszen egy vietnami veterán magához vesz két lurkót, akik később rendőrök lesznek és le kell számolniuk a drogbáróvá vedlett megmentővel. Igaz, a figurákat alakító férfiak nagyjából egykorúak, de ez ne zavarjon minket, ebben a hihetetlenül amatőr filmben talán ez a legkisebb probléma.
Színészek nincsenek, a filmben felbukkanó amerikaiak (köztük egy fekete) nemzetiségi alapon játszhatnak. A vágások hihetetlenek, a tajwani helyszíneket csillagos-sávos lobógval hitelesítik és az egész produkció egy olcsó házivideónak tűnik. Az elején van egy fehér ninja, de utána később csak hangulatfestő elemként bukkan fel egy-kettő. A nosztalgiafaktor és a VHS-hangulat ugyan magas, de az unalmas akciók és rossz képminőség miatt csak a legbátrabbnak ajánlható nyugodt szívvel. A szinkronban igen komoly hazai színészek vettek részt, a vélhetően a Hálózat TV megrendelésére készült magyarításban következetesen ninNYának mondják a csuklyás harcosokat. Ez a címmel együtt kiadja azt, amiért az ilyen vacakokat szeretni lehet.
Sokkal erősebb a fenti filmért felelős stáb tulajdonképpeni főműve, a The Super Ninja, mely sajnos nem jutott el hozzánk, holott esszenciális darabról van szó. Egy-két itt látható jelenetet simán bevágtak az egy évvel később készült USA Ninja elejére, így ebből is látható, egy sokkal nagyobb produkciós értéket képviselő filmről van szó. A szereposztás változatlan, a történet egy rejtélyes ninja-banda körül bonyolódik, hősünk mellett a színesbőrű fickó most a jó oldalon, a rendőrség kötelékében harcol. A lineráisan felfűzött jelenetek egyébként az összes olyan klisét ellövik, melyekből akkoriban pénzt remélhetett egy producer.
Erőszakolás, drog, gengszterek, kung-fu - ha ez még nem lenne elég, itt van a titkos ninja-csapat, mely egészen elképesztő felállással kápráztatja el az ínyenceket. A piros és a kék mellett egy a színaranyba öltözött ninja is nyomul a bandával, gondoljunk csak bele, micsoda álca tetőtől-talpig világító alufóliában mászkálni! A The Super Ninja szürreális utazás a korszak alsó-kategóriás ázsiai filmgyártásának a szívébe: ha megfelelő módon kezeljük a távirányítót, rendkívüli élményekben lehet részünk.